Pomoc ľuďom v núdzi

Lebo som bol hladný a dali ste mi jesť; bol som smädný a dali ste mi piť; bol som pocestný a pritúlili ste ma; bol som nahý a priodeli ste ma; bol som chorý a navštívili ste ma; bol som vo väzení a prišli ste ku mne. (Mt 25, 35-36)
 
Božie slovo nás vedie, aby sme slúžili núdznym ľuďom. Od decembra 2006 dobrovoľníci platformy Kresťania v meste zabezpečujú celoročný projekt varenia a výdaja polievok ľuďom bez domova, ktorí žijú v uliciach Bratislavy. Do tejto služby sa zapájajú veriaci z rôznych spoločenstiev, ktorí majú spoločnú túžbu pomáhať núdznym ľuďom, vrátane členov nášho spoločenstva. Do služby sa možno zapojiť varením polievky alebo ísť priamo do terénu na výdaj polievky a nápojov.
Výdaje stravy prebiehajú počas celého roka 2-krát týždenne v období od apríla do septembra a 3-krát týždenne od októbra do marca. Funguje už aj pravidelná služba výdaja šatstva, hygienických potrieb a ďalších nevyhnutných vecí (deky, sviečky, ...). Na jeden výdaj chodí cca 50-100 ľudí bez domova. Do tejto služby je zapojených cca 100 dobrovoľníkov.
 
Koho by oslovila táto služba - ozvi sa Vojtovi: vojtech.odraska@gmail.com, rád odpovie aj na vaše otázky.
 
Pripájame aj niekoľko jeho myšlienok, prečo ho oslovila práve táto služba:
Oslovilo ma živé spoločenstvo ľudí rôznych kresťanských denominácii zjednotené a smerujúce do jedného cieľa - pomoc biednym na slávu Pánovu. Pretože verím evanjeliu, verím, že je živé:
 
- Lk 6, 38: Dávajte a dajú vám mieru dobrú, natlačenú natrasenú, vrchovatú vám dajú do lona. Lebo akou mierou budete merať vy, takou sa vám nameria.
- Sk 20, 35: Vo všetkom som vám ukázal, že treba takto pracovať, ujímať sa slabých a pamätať na slová Pána Ježiša: "Blaženejšie ja dávať ako prijímať."
- Lk 14, 13-14: Ale keď chystáš hostinu, pozvi chudobných, mrzákov, chromých a slepých. A budeš blahoslavený, lebo oni sa ti nemajú čím odplatiť. No odplatu dostaneš pri vzkriesení spravodlivých.
 
Zistil som, že tak ako ja slúžim bezdomovcom aj oni pre mňa sú darom a menia moje vnútorne postoje na rôzne veci. Zistil som, že je to úžasná príprava na budovanie vzťahov priateľských, partnerských. Zistil som, že mi to pomáha budovať tie správne hranice. Zistil som, že Ježiš je naozaj prítomný aj v nich.
 
Ako prebieha celoročná služba varenia a výdaja stravy?
Varenie polievky: Z vlastných prostriedkov je potrebné navariť 25 litrov hustej výdatnej polievky a mať ju pripravenú na 19.00 hod v dohodnutý deň, kedy prídu dobrovoľníci z výdaja stravy a prelejú polievku do prinesenej varnice. Polievka sa varí v utorky, štvrtky a počas chladných mesiacov (október – apríl) aj soboty. Hrnce na varenie si musíte zabezpečiť sami. Jedlo pripravujú kresťanské rodiny a jednotlivci z vlastných rodinných rozpočtov, resp. im cirkvi a občianske združenia prispievajú na nákup potravín.
 
Výdaj stravy: Na jeden výdaj stravy je potrebný tím 4 ľudí. Výdaj môžu robiť iba osoby staršie ako 18 rokov. Dobrovoľníci musia mať k dispozícii vlastné auto na prevoz stravy. Výdaj prebieha tak, že v určený čas je potrebné vyzdvihnúť varnicu a ďalšie potrebné veci na výdaj na Ambroseho ul. a ísť pre pečivo do potravín v Petržalke. Potom je potrebné vyzdvihnúť polievku na adrese, kde ju navarili dobrovoľníci. Následne sa ide na miesto výdaja, kde sa strava vydáva ľuďom bez domova. Po výdaji je potrebné umyť a vrátiť varnicu.
 
Poskytuje sa aj základné zdravotnícke ošetrenia a výdaj šatstva.
 
foto: www.krestaniavmeste.sk/pomoc-nudznym
Jún 2021
Po Ut St St Pi So Ne
31010203040506
07080910111213
14151617181920
21222324252627
28293001020304